Krajská rada AŠSK Ústeckého kraje

7 okresních rad v Ústeckém kraji

Na „Stříbrňáku“ doběhlo do cíle 533 závodníků

18. 10. 2019

Celkem 95 školních družstev přijelo 17. 10. 2019 do Malšovy Lhoty, aby změřilo své síly s těmi nejlepšími přespolními běžci všech krajů České republiky. Na Stříbrném rybníce se konalo republikové finále AŠSK ČR v přespolním běhu.

Již popatnácté se organizace závodu chopilo Active - středisko volného času, vedené zkušeným organizátorem republikových finále, panem Lubošem Strakou. Hladký průběh akce tak byl téměř zaručen.

Účastníci ze základních a středních škol startovali ve čtyřech kategoriích, přičemž zdolávali různě dlouhé vzdálenosti podle určené kategorie.

JAK SE SOUTĚŽILO A VYHRÁVALO

První startující v kategorii III se mohli ve čtvrtečním ránu těšit ze slunečného počasí, které jim závod zpříjemňovalo a doprovázelo je na trati.  Žáci a žákyně 6. - 7. tříd běželi různě dlouhé úseky, zatímco dívky zdolávaly úsek dlouhý 1 650m, chlapci 2 100m. Nejrychlejší běžkyně v kategorii III, Ilona Plecháčová  ze ZŠ Vrchlabí, uběhla závod v čase 05:40,5, nejúspěšnějším jednotlivcem mezi chlapci byl fotbalista Štěpán Krameš, student ZŠ Příbram - Březové Hory.

3.ZŠ Pardubice - Ohrazenice

V kategorii IV, v níž o umístění bojovali žáci a žákyně 8. a 9. ročníků základních škol, se na prvních pozicích umístily dívčí tým ze základní školy Opava, Englišova a tým složený z žáků základní školy Židlochovice. Nejúspěšnějšími jednotlivci z této kategorie byli Magdaléna Cetlová (ZŠ Opava, Englišova) a fotbalista Jakub Páleník (ZŠ Olomouc, Heyrovského).

3.ZŠ Jablonec n. N., Arbesova

Středoškoláci běželi tratě dlouhé 3 150m (dívky) a 4 900m (chlapci) a stupně vítězů obsadily tyto týmy:

Dívky kat. V

1.Gymnázium Příbram
2.Gymnázium Pardubice
3.Lepařovo gymnázium Jičín

Chlapci kat. V

1.Gymnázium V. Nováka, Jindřichův Hradec
2.Gymnázium Dr. A. Randy, Jablonec n. N.

Nejrychleji doběhl do cíle Jakub Davidík z Gymnázia Stříbro, který je dorosteneckým rekordmanem na 800, 1000 a 1500m, Mistr ČR do 22 let na 800m a vítěz Evropského festivalu mládeže v Baku 2018. Se svým školním týmem v konečném součtu skončil na nepopulárním 4. místě. Veronika Novotná z Gymnázia Příbram doběhla v čase 10:37,5 a zajistila si tak první místo mezi jednotlivci v kategorii dívek.

KOLEM STŘÍBRNÉHO RYBNÍKA AŽ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA

V poslední kategorii, kategorii VI. B, se bojovalo o více než o poháry a medaile. Vítězové této kategorie se kvalifikují na mistrovství světa škol (pořádané organizací ISF), které proběhne v příštím roce na Slovensku. Startu tohoto závodu se chopil herec Jan Čenský, který společně s paní Květou Peckovou-Jeriovou zastupoval Český klub fair play a výrazně všechny závodníky povzbuzoval.

Na mistrovství světa škol se suverénním výsledkem kvalifikovaly dívky z Gymnázia Vincence Makovského Nové Město na Moravě. V kategorii chlapců zvítězili studenti Gymnázia Jeseník.

Kromě atletů se ve všech kategoriích velmi dařilo například fotbalistům, biatlonistkám nebo lyžařům.

Velký obdiv patří nejen organizátorům akce, pro které bylo toto republikové finále jubilejní (již 25.), ale také všem 533 závodníkům, kteří závod dokončili. Kompletní výsledky najdete pod tímto odkazem: kategorie III. - V., kategorie VI. B.

Předávání cen se ujali prezidentka Asociace školních sportovních klubů ČR, paní Svatava Ságnerová, předsedkyně Českého klubu fair play, paní Květa Pecková-Jeriová a věčně usměvavý Jan Čenský.