Basketbalový pohár MŠMT putuje na gymnázia v Nymburce a Havířově

17. 1. 2019
Foto: Basketbalový pohár MŠMT putuje na gymnázia v Nymburce a Havířově

Dva dny bojovali středoškoláci v Karlových Varech v rámci Sportovní ligy škol v celorepublikovém finále o pohár MŠMT. V kategorii dívek se radovalo z celkového vítězství Gymnázium Havířov, v chlapcích pak putoval vítězný pohár do Gymnázia Nymburk.

Mistryně z Havířova

V kategorii dívek se představilo na palubovce haly míčových sportů šest výběrů, které byly rozděleny do dvou tříčlenných skupin, v nichž se střetly systémem jednou každý s každým 4x 6 minut čistého času.

Po odehrání základních skupin pak přišly na pořad boje o konečné umístění. V souboji o páté místo se střetly dvě ´zdrávky´, přesněji pořádající SZŠ a VOZŠ Karlovy Vary a VOZŠ a SZŠ Praha. V tomto klání se nakonec radovaly hráčky z Prahy, které duel vyhrály v poměru 73:14, a braly tak pátou příčku. Pak přišel na pořad souboj o republikový bronz, ve kterém uspělo Gymnázium Strakonice, když si poradilo s Gymnáziem Kolín dvacetibodovým rozdílem 45:25.

Završením dvoudenního basketbalového klání byl souboj o vítězný pohár a mistrovský titul, ve kterém se proti sobě postavila dvě gymnázia, a to z Brna a Havířova. Právě výběr Havířova dorazil do lázeňského města v řádně okleštěné sestavě, když do bojů o zlato vyslal šest hráček, zatímco Brno deset. Na palubovce to však nebylo vůbec znát a havířovské gymnázium si zaslouženě po bojovném týmovém výkonu došlo pro mistrovský republikový titul.

Majstrštyk Nymburka

V kategorii chlapců se po odhlášení školy z Poděbrad odehrála pouze jedna pětičlenná skupina, ve které se střetli středoškoláci stejným systémem, jako tomu bylo v kategorii dívek. Pouze s rozdílem, že první dva týmy se probojovaly do velkého finále. V základní skupině hráli prim středoškoláci prostějovského gymnázia, když vyhráli všechna utkání. Za nimi skončilo Gymnázium Nymburk, které prohrálo prakticky pouze s Prostějovem. Navíc jako jediný tým v celorepublikovém finále pokořilo hranici sta vstřelených bodů v utkání.

Bronzový stupínek pak obsadilo Gymnázium Brno a pod bednou, tedy na čtvrtém místě, skončilo Gymnázium Ústí nad Labem. Poslední místo pak bralo sokolovské ISŠTE, které ani jednou na kýženou výhru nedosáhlo. Dva nejlepší celky skupiny se nominovaly do velkého finále a v podání středoškoláků z Prostějova to dlouho vypadalo na zasloužený triumf. Jenže Nymburk nesložil zbraně a bojoval, když v závěrečné šestiminutovce dokázal postupně smazat až desetibodový náskok Prostějova. Velkou zásluhu na tom měl střelecky naladěný nymburský hráč Jirák, který si během finálové bitvy připsal na své konto úctyhodných sedmnáct bodů. Zejména díky jeho přesné mušce rozhodl Nymburk v závěrečných sekundách o zisku mistrovského titulu.

Zdroj: www.denik.cz

Celkové výsledky

Dívky

1. místo Gymnázium Havířov-Podlesí

2. místo Gymnázium Brno Slovanské náměstí

3. místo Gymnázium Strakonice

4. místo Gymnázium Kolín

5. místo VOSŽ a SZŠ Praha

6. místo ZŠ a VOSŽ Karlovy Vary

Chlapci

1. místo Gymnázium Bohumila Hrabala Nymburk

2. místo Gymnázium Jiřího Wolkera Prostějov

3. místo Gymnázium Matyáše Lercha Brno

4. místo Gymnázium Ústí nad Labem Jateční

5. místo ISŠTE Sokolov

Podívejte se na video, jak slavili basketbalisté z Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce zisk Poháru MŠMT v Karlových Varech! Z dívek se radovaly reprezentantky Gymnázia Havířov-Podlesí.